Akademisyenler öncülüğünde matematik/fizik/bilgisayar bilimleri soru cevap platformu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1.1k kez görüntülendi
Matematikte Tıptaki Hipokrat yemini gibi bir yemin var mı? Yoksa yemin edilmeye gerek duyulmayan bir bilim miyiz merak ettim. Ayrıca Pisagor'un zamanında böyle bir uygulamanın olduğunu da duymuştum.
Serbest kategorisinde (93 puan) tarafından 
tarafından düzenlendi | 1.1k kez görüntülendi

Merakla cevabi bekliyorum...:) 

5 Cevaplar

8 beğenilme 0 beğenilmeme
En İyi Cevap

Dogruyu, sadece dogruyu...

(258 puan) tarafından 
tarafından seçilmiş
7 beğenilme 0 beğenilmeme

Tarihte böyle bir yemin hiç olmuş mu bilmiyorum ama şu an keşke olsa da yalan matematik anlatanlara "senin bu anlattığın matematikçi yeminine ihanettir" diyebilsek.

(1.8k puan) tarafından 
3 beğenilme 0 beğenilmeme

Yalan matematik zaten eninde sonunda çelişkiyle sonlanmaz mı?

Matematiğin nesnel bir alan oluşundan yola çıkarak, eğer bir matematikçi yemini olsaydı bence bu yemin, matematikçinin nesnelliği hayat tarzı edinmesi ve insanlara da bunu bir biçimde aşılaması gerektiği ile ilgili olmalıydı.

(68 puan) tarafından 
0 beğenilme 0 beğenilmeme

Hipokrat yemininden benzer şekilde görülür.

(210 puan) tarafından 
0 beğenilme 0 beğenilmeme

 Bildiğim kadarı ile böyle bir yemin yok. Ama bence gerekte yok. Matematik öğrenimi görmüş olan insanlar adeta gizli ve tılsımlı bir etkiyle,belkide matematiğin kendilerine kazandırdığı doğru düşünme ve dürüst olma özelliğinden dolayı her işlemi doğru yapmaya çalışırlar. Öteden beri zaten doğrunun ne olduğunu,ve ona ulaşmanın nasıl olacağını hep öğrene gelmişlerdir. Eğer bir konuda,bir sorunun kurgusunda ya da çözümünde bilerek ya da bilmeden yanlış yaparsanız, bir başkası çıkar adına "İSPAT" dediğimiz o muhteşem ikna etme işlemleri ile yanlışınızı adeta suratınıza çarpar. İşte bu endişe, bir çok kişiyi bilerek yanlış yapmadan önemli ölçüde alı koyar. Tabii bilmeden yapılana hiç kimse, ve hatta yemin bile engel olamaz.   

(19.2k puan) tarafından 
20,151 soru
21,692 cevap
73,165 yorum
1,637,028 kullanıcı