Akademisyenler öncülüğünde matematik/fizik/bilgisayar bilimleri soru cevap platformu

Hakkımızda ve İletişim

 • İletişim Adresleri-Proje koordinatörleri
 • İstek, öneri, şikayet gibi durumlarda aşağıdaki koordinatör ,uzman ve editörlere yazınız.

  Anıl Berkcan Türker

  http://matkafasi.com/user/anil

  Çağan Özdemir

  http://matkafasi.com/user/Cagan+Ozdemir

  Sercan Yılmaz

  http://matkafasi.com/user/Sercan

 • Matematik Kafası Nedir?
 • Matematik Kafası öğrenci, öğretmen, akademisyen ve matematik tutkunlarını soru-cevap temelli çevrimiçi bir platformunda biraraya getirerek topluma açık Türkçe bir matematik bilgi dağarcığı oluşturma projesidir. Matematik Kafası'nda matematikle ilgili her türlü soruyu sorabilir, diğer matematikseverlerle tartışıp fikir alışverişi yapabilirsiniz. Bu platformda soru-cevabın ötesinde matematik konuşmanın ve öğrenmenin heyecanını paylaşmanızı umuyoruz.
 • Ne gibi sorular sorabilirim? Sorularımı nasıl sormalıyım?
 • Matematik ,fizik ve bilgisayar ile ilgili her seviyeden soruyu sorabilirsiniz. Sorularınız "uzman"larımız tarafından daha açık ve anlaşılabilir olması için düzenlenebilir, soruların kategori ve etiketleri değiştirilebilir. İletişim dili Türkçe'dir. Türkçe matematik terimleri için TMD'nin sözlüğünü kullanabilirsiniz. Emin olmadığınız durumlarda terimlerin İngilizce karşılıklarını parantez içinde belirtebilirsiniz.

  Matematik Kafası yanıt odaklı, başı sonu belirsiz formüller ve yöntemlerin akılsızca uygulandığı matematik anlayışının karşısındadır. Önceliğimiz ödev sorularının yanıtlarını bulmak değil matematiği ve matematiksel bilimleri anlama ve öğrenme çabasında olan herkese yol göstermektir. Bu sebepten sorduğunuz soruların açıklama kısmında soruyu çözmek için sizin neler denediğinizi, neden yapamadığınızı anlatmalısınız.

  Sorduğunuz sorular çok çok istisnai durumlar dışında "sorunun resmi ektedir" şeklinde olmasın. Matematik Kafasının kullandığı altyapının en önemli teknik özelliği her türlü matematiksel sembolün ifade edilebildiği LateX işaretleme dilini otomatik olarak derlemesidir. Resimlere kıyasla LateX işaretleme dili ile metin şeklinde ifade edilen sorular çok daha kolay bir şekilde tasnif edilebilir, arama sorguları metinlerde çok daha etkin kullanılabilir. Dolayısıyla yıllar sonra da sorulan soruların verilen cevapların içinde arama yapılabilir, daha evvel konuşulmuş konular üzerinde tekrar tekrar emek harcamanın önüne geçilir.

 • Sorularımda matematiksel sembolleri nasıl kullanacağım?
 • LateX işaretleme dilini kullanarak sorularınızda ve yanıtlarınızda matematiksel ifadeleri gösterebilirsiniz. Burada LateX'i nasıl kullanacağınızla ve soruları nasıl sormanız gerektiği ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.
 • Kimler cevap verebilir?
 • İsteyen herkes sorulara cevap verebilir, her kullanıcı (+100 puan) verilen cevaplara oy verebilir. Matematik Kafası'nın itici gücünü akademisyenler oluşturur, yanıtların önemli bir kısmını "uzman"larımız verecektir. İleri seviye doktora öğrencileri ve akademisyenler kullanıcı isimlerini http://matkafasi.com/user/anil adresine ileterek uzman olabilirler.
 • Kullanıcı puanları nedir?
 • Her kayıtlı kullanıcı soru sorarak, cevap vererek, cevapları oylayarak ve cevaplarının beğenilme miktarına göre puan kazanır. Bu puanlarla henüz ne yapacağımızı bilmiyoruz ama elbet bir şeyler buluruz!
 • Matematik Kafası'nın ilkeleri
 • Matematik Kafası'nın ilk ve önemli ilkesi, içeriğinin hiç bir kısıt olmadan herkesin erişimine açık olmasıdır. Katkıda bulunan herkes ürettiği içeriği toplumun kullanımına sunduğunu kabul eder.

  Matematik Kafası ortaöğretim öğrencilerinden akademisyenlere kadar matematik öğrenmeye, öğretmeye ve araştırma yapmaya çalışan herkese açıktır.

  Matematik Kafası çevrimiçi dünyada yardımlaşmacı ve paylaşımcı bir topluluk olarak var olacaktır.

 • Bu projeyi kimler yürütüyor?
 • MatKafasi akademisyenlerin önderliğinde yürütülen kolektif bir projedir. Projenin kurucusu Salih Durhan'dır,şuanda site ile ilgili proje koordinatörlüğünü Anıl Berkcan Türker yapmaktadır site ile ilgili geliştirme, istek, öneri ve her türlü şikayetleri iletebilirsiniz.

  İletişim;

  e-mail: turker.anil@metu.edu.tr

 • Nasıl Destek Olabilirim?
 • Destek olmanın en kolay yolu siteyi kullanmak. Soru sorarak, yanıt vererek, tartışmalara dahil olarak içerik üretimine katkı verebilirsiniz. Akademisyenseniz uzman olarak aramıza katılın. Kurumsal destek ve katkılar için matkafasi at gmail adresine yazabilirsiniz.
  20,204 soru
  21,729 cevap
  73,289 yorum
  1,890,920 kullanıcı