Akademisyenler öncülüğünde matematik/fizik/bilgisayar bilimleri soru cevap platformu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
58 kez görüntülendi
$A+100$ grami $1$ TL olan meyvenin $A-100$ gramı 50 krş olduğuna göre

Bu meyvenin 2 kg kaç TL dir?

Öncelikle

$A+100=1$

$A-100=0.50$

Bunlari taraf tarafa toplarsak

$2A=1,5$ oda düzenlersek $A=\dfrac{3}{4}$ oluyor burdada şuna takıldım şimdi eşitliğin sol tarafindaki meyvenin kilogram değeri iken eşitliğin sağ tarafındaki $\dfrac{3}{4}$ yani $0,75$ eşitliğin sol tarafında A kilogram olan meyve oluyor ozaman = karşısındaki $0,75$ A meyvesinin kilogramı olmuyor mu hocalarım.
Orta Öğretim Matematik kategorisinde (139 puan) tarafından  | 58 kez görüntülendi
A: (bir miktar )meyvenin gram olarak ağırlığı.

A+100=1 ve A-100=0,50 denklemleri hatalı olmuş, ağırlık fiyata eşitlenmiş.

Denklem şöyle olmalı

$(A+100)\times\ \frac{\text{1 kg meyva fiyatı}}{1000}=1$ ve

$(A-100)\times\ \frac{\text{1 kg meyva fiyatı}}{1000}=0,5$
Doğan hocam sorumu yanlış yazılmış tam anlayamadım.

soru yanlış yazılmamış ama biraz daha açıklama olabilirdi, (yine de anlaşılıyor)

$A+100$ gram meyvenin fiyatı  1 TL,

$A-100$ gram meyvenin fiyatı  0,5 TL

(son kısımda da "Bu meyvenin 2 kg nın fiyatı kaç TL dir?")

olduğu anlaşılmalı (ben öyle anlıyorum ve soru o zaman anlamlı oluyor)

Ağırlık=fiyat denklemi anlamlı değil.

 

Soru basligindaki gibi  (fiyat agirlik arasında) oran yok mu?
Anladim Doğan hocam içler dışlar yapmamiz lazım:)
19,197 soru
21,073 cevap
70,145 yorum
23,731 kullanıcı