Akademisyenler öncülüğünde matematik/fizik/bilgisayar bilimleri soru cevap platformu
4 beğenilme 0 beğenilmeme
1.8k kez görüntülendi

Bir lisans öğrencisine akademiksel anlamda matematiği geçiş sürecinde neler tavsiye eder buradaki hocalarımız ve bu yolda ilerleyen diğer matematikçiler?

Örneğin ben lisans öğrencisiyim, henüz kısa sayılmayacak bir yolum var bu süreçte ve ileri ki zamanlarda yüksek lisans eğitimiyle matematikte hayatımı devam ettirmek istiyorum. Bu durumda şimdiden kendime bir alan belirlemeli miyim? Bir üniversite seçmeli miyim kafamda? ya da neye göre ilerlemeliyim? Şimdiden kendimi donanımsal anlamda doldurmak için adımlar atmak istiyorum ve benim gibi olan öğrencilere tavsiyeleriniz ne olur?

şimdiden tavsiyeler ve gösterilen yollar için teşekkür ederim...:)

Serbest kategorisinde (1k puan) tarafından  | 1.8k kez görüntülendi

Bu yaz TMD  yaz okullarına mutlaka başvuru  yap , cok farkli alanlarda ve uzman hocalar tarafından verilen dersler çok iyi ,  matematik köyüne gelen bazı 11. Sinif öğrencileri su an lisans 2 hatta , lisans  3 konularında bilinmesi gerekenleri iyi özümseyerek ilerliyorlar  , iyi bir matematikçi olman dilegiyle... :-) iyi çalışmalar 

2 Cevaplar

2 beğenilme 0 beğenilmeme

Şimdiden kendime bir alan belirleyeceğine her alanı tanıyabildiğin kadar tanımanı, daha sonra da kendine en uygununu seçmeni tavsiye ederim (Tabi hangisinin doğru olduğu görüşten görüşe değişir.). Bu seçimi yapman için daha çok uzun vaktin var. YL'ye başladığından itibaren de değişik konferansları dolaş ve tanıyabildiğin kadar matematikçi ve çalışma alanı tanı derim.

Umarım çok iyi bir matematikçi olursun.

(220 puan) tarafından 

Bir alan belirlemek icin tum alanlar hakkinda tecrube edinmeye calisiyorum aldigim dersler dogrultusunda. Ama sanki yetmiyormus gibi geldigi icin acaba bunun bi sistematigi var midir diye meraktayim..ayrica iyi temennileriniz icin tesekkur ederim umarim iyi bir matematikci olma yolunda ilerleyebilirim :)

1 beğenilme 0 beğenilmeme
Lisans öğrencisi iken bir alan seçmeye çalışmaktansa olabildiğince alanı tanımak, temel matematik konularında olabildiğince bilgi sahibi olmak çok daha verimli bir yol olacaktır. Yüksek lisansa yaklaşmaya başladıkça okul yahut çalışmak istediğiniz alan ve hoca hakkında düşünürsünüz. Yükseklisans biterken doktorada hangi konuda çalışmak istediğiniz şekillenmeye başlayacaktır, genel olarak yükseklisansta yaptığınız işten çok farklı şeyler de çalışabilirsiniz doktorada.

Bu süreçte olabildiğince çok seminer, konferans takip etmek profesyonel metamatikçilerle tanışmak çok yararlı olur. Matematik köyündeki derslerden faydalanmayı da unutmayın.
(1.8k puan) tarafından 
(Y) Teşekkür ederim ... :)
20,239 soru
21,758 cevap
73,398 yorum
2,062,219 kullanıcı