Akademisyenler öncülüğünde matematik/fizik/bilgisayar bilimleri soru cevap platformu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
3k kez görüntülendi
Serbest kategorisinde (14 puan) tarafından  | 3k kez görüntülendi

3 Cevaplar

4 beğenilme 0 beğenilmeme
Hala hayatta olan Howard Gardner ın ortaya attığı Çoklu Zeka Kuramı tüm dünyada kabul görmektedir. Bu kurama göre her insan farklı bi zeka alanına daha yatkındır. Bu zeka alanlarından biride sayısal zekadır. Aynı zeka kuramına ve birçok bilim insanının ortak görüşüne göre bu zeka alanları geliştirilebilir durumdadır. Özellikle bebeklik ve çocukluk dönemi yaşantısı bu konuda çok önemlidir.
(60 puan) tarafından 
4 beğenilme 0 beğenilmeme
İnsanlar bilinmeyeni anlamak için akıl yürütürler. Gerçeği arama üzerine düşünen insanın gerçeğe yakın olması olasılığı, kurulu düzeni yaşayan insanınkinden çok daha yüksektir. Düşünen insanın yeni bulguları düzeni değiştirmeyi gerektirebilir. Bu yüzden; düşünenler, kurulu düzenleri bir biçimde rahatsız ederler. Kurulu düzen her şeyin olduğu gibi sürmesini ister, böylece hakimiyet alanını kolayca artırabilecektir. Bundan dolayı kurulu düzenin istediği standart bir insan tipidir. Bunuda eğitim sistemiyle, beslenme ve sağlık koşullarıyla ve bunlar gibi birçok etkenle toplumu şekillendirerek sağlar. Değişim ise zordur. Çünkü; değişim, zihinde de olsa, emek gerektirir. Bu değişimi ve gelişimi sağlayacak bireyin yaşadığı ortam ve ona sunulan koşullar çok önemlidir. Kritik dönemleri bu zihin değişimi ve gelişimi içerisinde geçiren her normal insan, matematiği anlayabilecek ve doğru düşünme yetisini geliştirebilecek düzeye gelebilir. Dahiler ve istisnalar hariç her insan hemen hemen aynı zeka türlerine sahiptir. Herkes matematiğe ilgi duymayabilir, fakat doğru düşünme yetisi, her insanın edinmesi gereken bir zihinsel gelişimdir.
(935 puan) tarafından 
4 beğenilme 0 beğenilmeme
Eğer matematiği anlayabilmek, matematik yapabilmek icin ne kadar zeki olmak gerekiyor ne kadar doğustan gelen bir yeteneğe ihtiyac var diye merak ediyorsak bu konuda eminim bir miktar arastırma literatürde vardır. Gelgelelim ben haberdar değilim. Araştırmalar temel fizik ve matematik kavramlarının insanların önemli bir kısmında doğuştan var olduğunu ve bilimsel süreçlerle ilgili yeteneklerin çalışarak geliştirilebildiğini gösteriyor. Kendi adıma matematik yapmaya çabalarken en çok ihtiyaç duyduğum şeyin çalışmak olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Sanıyorum pek çok matematikçi buna katılacaktır. Yetenek ve zeka sizin potansiyelinizi ve bu potansiyeli gerçekleştirme hizinizi büyük ölçüde belirler ama yapabileceklerinizin ne kadarını gerçekleştirdiğiniz birebir ne kadar çalıştığınızla ilgilidir. Gece gündüz çalışmadan başarılı olduğunu söyleyen bir matematikçiye henüz rastlamadım.
(1.8k puan) tarafından 
20,240 soru
21,759 cevap
73,406 yorum
2,077,404 kullanıcı