Akademisyenler öncülüğünde matematik/fizik/bilgisayar bilimleri soru cevap platformu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
625 kez görüntülendi

Pi sayısı($\pi$), bir dairenin çevresinin çapına bölümü ile elde edilen irrasyonel matematik sabiti'dir. İsmini, Yunanca περίμετρον (çevre)sözcüğünün ilk harfi olan $\pi$ den alır. Pi sayısıArşimet sabiti ve Ludolph sayısı olarak da bilinir.

Pi Günü, ilk kez 1998 yılında San Francisco Exploratorium’da ünlü bir fizikçi olan Larry SHAW tarafından kutlanmıştır. Türkiyede 2007 senesinde kutlanmaya başlanmıştır.

İddia mıdır, gerçek midir bilemesek de doğumgününüzün bu sayının içinde nerede saklı olduğunu öğrenmek isterseniz, deneyebilirsiniz:LİNKSerbest kategorisinde (467 puan) tarafından  | 625 kez görüntülendi

Teşekkürler. Herhangi bir sayının irasyonel bir sayının açılımında bulunduğunun bir kanıtı var mı yoksa bu bir kestirim mi? 

Yukarıda bulunan linkte böyle bir algoritma varsa bence kanıtıda vardır.Ayrıca bu bence $\pi$ ye dikkat çekmek için insanları meraklandırmak için güzel bir algoritma hocam.

@alpercay $0.101001000100001...$ şeklinde devam eden sayı irrasyonel bir sayı ama açılımında $2$ yok. Bunu başka bir yerde Sercan da söylemişti sanıyorum.

Teşekkürler Özgür hocam. Sercanın paylaşımını bulabilirsem okuyayım. 

Teşekkürler, sizlerin de :)

Hatırladığım kadarıyla Sercan yorum olarak yazmıştı, bulmak kolay olmayabilir maalesef.

Verdiğiniz örnek irasyonelin ötesinde aşkın aynı zamanda sanırım. Bunları ayırtetmenin bir yolu var mı? 

20,235 soru
21,758 cevap
73,397 yorum
2,044,096 kullanıcı