Akademisyenler öncülüğünde matematik/fizik/bilgisayar bilimleri soru cevap platformu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1.8k kez görüntülendi

Düşüncem " Yaş sabunun 1kg x TL olsun , İlk durumda yaş sabuna ödeyeceğim para 35x TL dir. Fakat kuruyunca %30 fire veriyormuş , $\frac{70x}{100}$ kuruyunca böyle oluyormuş buna ödeyeceğim para $35.\frac{70x}{100}$ bu kadar olur bu iki denklemi nasıl bağlıyıcam ya da yanlış mı düşünüyorum mantıklı bir şekilde aydınlatacak biri var mı ? "

Orta Öğretim Matematik kategorisinde (2.1k puan) tarafından  | 1.8k kez görüntülendi
"oluyormuş" 'a kadar doğru. Cevap  24.5 TL ?

cevap 50 TL imiş hocam

35 olan yaşın fiyatı.Sen neden kuruyu da 35 le çarptın?

kaçla çarpmam gerekiyor fiyatını nasıl belirliyicem hocam 

zaten sana kurunun fiyatı soruluyor.

kilosu 35 ten 10x yaş sabun 350x tl yapar.kar zarar etmeden satmak için  $\frac{350x}{7x}=50$

Hocam o zaman hiç x'e falan bulaşmadan şunu söyliyeyim , 100kg yaş sabunu kilosu 35 TL den alıyorum öyle değil mi ? ne kadar öderim 3500 TL ödemiş olurum %30 kuruyunca ben 70kg sabuna ne kadar ödemiş olarım. $\frac{3500}{70}=50$TL .

Çok sağolun teşekkürler. 

Çözümleri cevap kısmına yazmayı lütfen unutmayalım.

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

100kg yaş sabunu kilosu 35 TL den alıyorum öyle değil mi ? ne kadar öderim 3500 TL ödemiş olurum %30 kuruyunca ben 70kg sabuna ne kadar ödemiş olarım. $\frac{3500}{70}=50TL$ 

(2.1k puan) tarafından 
18,549 soru
20,845 cevap
67,841 yorum
19,262 kullanıcı