Akademisyenler öncülüğünde matematik/fizik/bilgisayar bilimleri soru cevap platformu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
897 kez görüntülendi

Ben 1/6 buluyorum ama cevap 1/5 diyor.

Orta Öğretim Matematik kategorisinde (70 puan) tarafından  | 897 kez görüntülendi

20 kalemi 1 liradan alınıyor dersek.Maliyet 20 lira olur.

$\frac{24}{20}=\frac{x}{100}$ ise $x=120$ gelir.Yani %20  kadar maliyet düşer.

Kalemler 1 tl olsun 20 kalemi 20 tl verip aldı.Ama 4 kalem daha hediye alınca 24 kalemi 20 tlye almış oldu.1 kalem 20/24 tl yani 5/6 tl oldu.1/6 tl azaldı fiyat.1' de 1/6 azaldı yani 6'da 1.Ben böyle buluyorum.

20,239 soru
21,758 cevap
73,398 yorum
2,061,478 kullanıcı