Akademisyenler öncülüğünde matematik/fizik/bilgisayar bilimleri soru cevap platformu
3 beğenilme 0 beğenilmeme
5.4k kez görüntülendi

Ben bir Makine Mühendisiyim ve ilkokuldan beri bana matematik sadece ezbermiş gibi anlatıldı ve ben hiç bir zaman bundan hoşlanmadım bunun yerine kafamda canlandırabildiğim kurallarını algılayabildiğim/anlamlandırabildiğim Fizik Kimya Biyoloji ve Geometri alanlarında kendimi iyi hissettim, yetiştirdim. Onlarda benim makine mühendisi olmama yardımcı oldular.

Şimdiye kadar bu eksikliğin farkında olsam da iş hayatında genellikle zaman para doğrultusunda basite indirgenmek zorunda olunan problemler karşıma çıktığı/çıkardığım için bu engelimi yoksayabilirdim. Ama engelliyim.

Şu an yüksek lisansımda 4. yılım ve çözmem gereken harika problemlere sahibim ama yapabilecek bilgi olmadığı için halen  problemleştirme de(ki işin en zor kısmıdır) ve çözmede bile sorun yaşıyorum. Bu sorunu yaşamak istemiyorum ben iyi bir mühendis olmak istiyorum bunun yolu da matematiği özümsemekten geçiyor bunu çok iyi anlıyorum.  

Not : Hatta derdim öyle garip geliyor ki problemi geometrik ve fiziksel olarak ortaya koyabiliyorum (yani tüm sınır şartları belli) ama denkleme dönüştüremiyorum hani böyle dilimin ucunda denir ya işte şu parametre şuna göre bu buna göre değişiyor bir x uzunluğu boyunca y nin değişimini hesaplamalıyım ama nasıl yapacağım? şeklinde amansız garip bir haldeyim.

Engelim konusunda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden herşey için teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Lisans Matematik kategorisinde (20 puan) tarafından 
tarafından düzenlendi | 5.4k kez görüntülendi

3 Cevaplar

3 beğenilme 0 beğenilmeme

Tahminim o ki sizin yaşadığınız problemi pek çok mühendis yaşıyordur. Muhtemelen çoğu farkında bile değildir sorunun ne olduğunun. Size şunları önerebilirim:


- Mümkünse matematik bölümünden dersleri takip edin. Lisans birinci sınıf derslerinden başlayabilirisiniz. Tercih edeceğiniz derslerin adları mesala kalkülüs olmasın, onun yerine analiz, soyut cebir gibi derslerden başlayarak uzmanlığınız hangi konularda bilgi gerektiriyorsa ona doğru ilerleyin.


- Matematik köyündeki programlara katılın.


- Ciddi matematikçilerin lisans giriş seviyesindeki kitaplarını okuyun. İngilizce biliyorsanız pek çok seçeneğiniz olacaktır fakat maalesef Türkçe kaynaklar kısıtlı. Matematik Dünyası'nı takip edin. 


- Anlamadığınız, merak ettiğiniz konuları burada bize sorun.


Kolay olmayacaktır ama emek harcamaktan kaçınmazsanız çok büyük ilerleme kaydedebilirsiniz.

(1.8k puan) tarafından 
3 beğenilme 0 beğenilmeme

Ayıp olacak belki ama söyleyeceğim: Kitaplarımı okuyun! www.nesinyayinevi.com adresindeler.

(904 puan) tarafından 
0 beğenilme 0 beğenilmeme

Matematiğin lise bitene kadar iyi anlatılmadığı konusunda nerdeyse herkes hemfikirdir türkiyede. ama nerede yanlış yaptıkları konusunda bu fikir birliği tamamen fikir ayrılığına dönüştüğü için kimse sorunu çözemiyor hatta her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Ben sadece ezber konusu ile ilgili düşüncelerimi söyleyeceğim. Ezber olmadan matematik olmaz ( bana göre) önemli olan neyi ezberlediğiniz, tabiki çözüm yollarını ezberlemek hatalıdır ama teorem ezberlemekte bir sakınca yok zaten kanıtı yapılmış büyük bir ihtimalle bizlerden daha iyi matematikçiler tarafından (belki siz onlardan daha iyi olabilirsiniz ama sonra) hem istiyorsanız kanıtına bakabilirsiniz.  insan ne kadar teorem biliyorsa o kadar zihni açılır (en azından ben öyle hissediyorum).Şimdiki ilkokulların büyük bir bölümünde ezberci eğitimden kaçma adına çarpım tablosu bile ezberletilmiyor!!.

(1.8k puan) tarafından 
20,247 soru
21,774 cevap
73,415 yorum
2,137,374 kullanıcı