$\dfrac {\left( 8+2\sqrt {15}\right) .\left( \sqrt {3}+\sqrt {2}\right) } {3+\sqrt {6}+\sqrt {10}+\sqrt {15}}$ işleminin sonucu kaçtır ?

0 beğenilme 0 beğenilmeme
69 kez görüntülendi


28, Aralık, 2015 Orta Öğretim Matematik kategorisinde mosh36 (2,125 puan) tarafından  soruldu
29, Aralık, 2015 alpercay tarafından düzenlendi

Lutfen cozume ulasmak icin neler yaptiginizi ve nerelerde takildiginizi da icerikte belirtiniz. 

Takıldığım nokta çözemedim hocam :D bu tarz olmamış gibi sanki hocam önceki ipuçları daha iyiydi :)))

Once ogrencinin ne kadar emek verdigi onemli. Ipucu vermek daha kolay.

tabi orası öyle :) ama biraz vakit alıyor gibi herkese böyle yazdığınız zaman

Sadece ugrasmis veya ugrasan kisilere yardim ediyorum. Yani daha az vakit harciyorum. Ayrica vaktimin nereye gittigini de kestirebiliyorum. Simdilik boyle boyle uyariyorum. Yakin zamanda icerige ugraslarini eklemeyenleri uyarmayi ya da sorusunu cozmemeyi dusunmuyorum.

yani yeni bi akım başlıyor :) şunu demek istedim ben herkese yazıyorsunuz ne yaptığınızı yazın diye ve dönüp bir daha ne yazdığına bakıyorsunuz  bu sizin vaktinizi alır yani :) önceki ipuçlarını yorumlamak daha iyiydi tabi kendi fikrim kendi görüşüm:)

Emek verip hak edene ipucu. Bazilari ne sordugunun bile farkinda degil, ipucu degil cozumu versen nafile. O nedenle ben bunu tercih ettim. Bakalim, belki benim ugrasmama gerek kalmaz, soru soran kisiler icerige eklerler yaptiklarini ve nerelerde takildigini direkt. Mesela, sen bundan sonra surekli yaptiklarini da ekleyebilirsin. Ben de bosuna yazip takip etmemis olurum ;)

öyle olsun hocam benlik sıkıntı yok :):):):)::)

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Asagiyi $\sqrt2+\sqrt3$ parantezine alabilirsin. Ayrica $8+2\sqrt{15}=\sqrt5^2+2\sqrt{15}+\sqrt3^2=(\sqrt3+\sqrt5)^2$. Bunlari kullanarak sonucu elde edebilirsin.

28, Aralık, 2015 Sercan (24,065 puan) tarafından  cevaplandı
...