En sevdiğiniz sav nedir?

0 beğenilme 0 beğenilmeme
161 kez görüntülendi

sav: theorem

---

Amacım geyik yapmaktan öte bir çeşit bilgi paylaşımı yapmak. Daha yararlı olması için savın önermesini (statement) olduğu gibi yazmayalım, az da olsa tanımlarla, örneklerle açıklamaya çalışalım. Savı neden sevdiğimizi, uygulaması olduğu yerleri ifade edelim.

---

Yorumdan öte bir konu olduğu için kategorinin serbest değil, akademik olması gerektiğini düşündüm.

---

Benzer bir soru için: Matematikteki önemli sanılar nelerdir?

9, Kasım, 2015 Akademik Matematik kategorisinde Enis (1,075 puan) tarafından  soruldu

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Bu, bana yüksek lisansın sözlü mülakatında sorulan bir sorudur :) Her yerde sürekli olduğu halde hiçbir yerde türevi olmayan fonksiyonların varlığına dair teorem şimdilik en sevdiklerimden.
9, Kasım, 2015 Serpenche (76 puan) tarafından  cevaplandı
Cevap soruda istenilen gibi degil. 
Maalesef alelacele bir cevaptı, haklısınız. Reel sayılar kümesinde tanımlı, her yerde sürekli olduğu halde hiçbir yerde türevi olmayan fonksiyonlar var ve fraktal deniyor kendilerine. Bu fonksiyonların grafiği çizildiğinde ve bu grafiklere mikroskopla bakıldığında yine tamı tamına aynı grafik görülüyor ve bu iş sonsuza dek sürse de aynı grafik görülmeye devam ediyor.(Kabataslak bir tanım oldu). Hayal sınırlarımı zorladığı için çok seviyorum bu savı. Ama sav kelimesini pek sevmiyorum. "Baştan savma"yı çağrıştırıyor. Bunu tartışmanın yeri burası değil belki. "dilkafası" diye bir site olsaydı...
...