Sizden Bilgisiyar bilimi (mühendisliği değil!) bölümü kurulmasını isteselerdi, 4 yıllık programı nasıl hazırlardınız?

2 beğenilme 0 beğenilmeme
95 kez görüntülendi

 Hangi bilgisayar bilimci/matematikçileri bölümünüze almak isterdiniz? Ve ayrıca şöyle bir kıstas olacak: ''Bölümümüzün ders programı dünyanın ileri gelen bilgisayar bölümlerinin ders programları model alınarak hazırlanacak.''

28, Kasım, 2016 Bilgisayar Bilimi kategorisinde kabare (281 puan) tarafından  soruldu
29, Kasım, 2016 kabare tarafından düzenlendi

Veri madenciliği dersini kesinlikle koyardım. En az bir programlama dili öğretirdim. Örneğin Python dili 

Matematik bilmeyen bilgisayarcı olamaz:) 

Hesaplamalı Matematik derslerine ağırlık verirdim. 

Algoritmaları öğreten dersler koyardım.  

İ.T.Ü Matematik Mühendisliği  mezunlarını bölümüme almak isterdim.

Ben hiç bilgisayar bilimi bilmiyorum ama soruyu çok beğendim. Bu sorunun matematikli olanı sitede var diye hatırlıyordum ama bulamadım.

@suitable2015 dört yıllık bir program hazırlayabilir misin? Birinci yıl birinci dönem şu dersler, birinci yıl ikinci dönem şu dersler... Gibi. Bir de veri madenciliği ne demek, biraz (bir iki cümle) anlatabilir misin?

Veri madenciliği hakkında link: Sayfa 414 (ekitabı bedava indirebilir)

Computer_Science_An_Overview_11th_Edition_J_Glenn_Brookshear(www.ebook-dl.com)

Başlıktaki hatalı yazılışları düzeltebilir misiniz?

Bilgiisiyar bilimi 

yerine

Bilgisayar Bilimi

olmalıydı.

Yurt dışındaki Bilgisayar Bilimi Bölümünün eşdeğeri

Türkiye'deki Yazılım Mühendisliğidir.@suitable2015 Son cümleni anlamadım. 

Türkiye'de bazı üniversitelerde Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği adı altında zaten bölümler vardır. Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği ya da...

Yeni bir şey değil. Buralardaki derslere gelince,

Compilers,  Artificial Intelligence, Natural Language Processing, Image Processing, Neural Networks gibi tamamen bilimsel platformda dersler verilmektedir. Bu derslerin, piyasadaki Yazılım Mühendisliği ile ilgisi hiç yoktur. Çünkü, piyasada böyle bir çalışma alanı yoktur genel olarak, daha çok akademik çalışma yapmak isteyenler bu konularla ilgili projeler üretmektedir. Yazılım Mühendisliği başka bir şeydir, yine yukarıda sözünü ettiğim bölümlerden o alanla ilgili çalışmalar yapan Mühendisler yetiştirilir.

Yazılım Mühendisleri, database ile ilgili  uygulamalarda çalışırlar. Piyasa Mühendisleri denilebilir. İlgili diller, Java. Bir zamanlar Delphi vardı.

Web tabanlı uygulamalar için, Asp, Php, Javascript gibi scripting diller...

C, C#, C++ gibi diller dururken, Python'a iş düşer mi? Python genelde, fonksiyon yazamayan, fonksiyona parametre göndermeyi bir türlü yapamayan, ne bilim, pointer nedir anlamayan, bunları kullanamayan kişiler için zahmetsiz bir dildir.


https://tr.wikipedia.org/wiki/Bilgisayar_m%C3%BChendisli%C4%9Fi

"Türkiye'de bilgisayar mühendisliğinin geçmişi"

başlığından önceki cümleyi okuyabilirsiniz.

Neden okuyayım ki ben bunu? Benim diplomamda Bilgisayar Bilimleri Mühendisi yazıyor, Siz Wikipedia'dan link gönderiyorsunuz, Siz orada yazan her şeyi doğru falan mı sanıyorsunuz? Murat Bardakçı'nın bir lafı var, Internet'ten Google'layarak tez yazmak gibi, ondan sonra bir sürü yanlış şeyler üretiliyor. Adam, Vikipedi'dan tez yazıyor örneğin.

Ben Size ilgili bölümden yetişmiş biri olarak, bu camianın içinde bulunmuş ve içinden çıkmış biri olarak yazıyorum, Siz uyduruk bir link gönderiyorsunuz.

Neredeyse ilk mezunlarındanım diyebilirim, 20 yıl olmuş mezun olalı, bana geçmişi ile ilgili bir link gönderiyorsunuz. :))

İşte biz buna teorik ile pratik arasındaki fark diyoruz veya kalıpçı bakış ya da, vikipedia'da yazıyorsa kesin doğrudur!!

Hayat başka, teoriler başka, yazılanlar başka, uygulama başka...

İşte bu sistemin içinde olmayanlar, böyle kitaplarda yazanları veya böyle sitelerde yazanların uygulandığını zannediyor, doğru kabul ediyor.

Tereciye tere satmak da cabası.


@kartal @suitable2015. Sorumu anlamamışsınız. Yorumlarınızın hiçbiri sorumla ilgili değil. 'downvote' butonu yok mu burada?

  Öncelikle bilgisayar bilimi derken neyden kastettiğimi net anlaşılması için Knuth'un makalesini ekliyorum: http://www.ww.amc12.org/sites/default/files/pdf/upload_library/22/Ford/DonaldKnuth.pdf

Yurt dışındaki bilgisayar bilimin Türkiye'deki hangi bölüme eşdeğer olup olmaması sorumu ilgilendiren bir yorum değil. Son olarak bahsettiğin gibi yazılım mühendisliğine de eşdeğer değil.

Benim yorumum tam da Sizin sorunuzla ilgili, adamlar 20 yıl önce hatta 30 yıl önce Bilgisayar Bilimleri ile ilgili bölümleri açmışlar, binlerce Mühendis ve Bilimci mezun etmişler, yapanlar yapmış zaten, yeni bir şey değil.

"Sorumu anlamışsınız", gerçekten iddialı bir söylem. Neyini anlamamışız?

Yazılım Mühendisliği ile Bilgisayar Bilimleri aynı diyen ben değilim her halde. Ancak, Türkiye'de, Bilgisayar Bilimleri Mühendisi demek, hem Yazılım Mühendisi demek, hem de Network Mühendisi demek. Ben burada olguları konuşuyorum. Gerçek olan bu.

Ve şimdi o yetişen Bilgisayar Bilimleri Mühendisleri, bugün yazılım, network piyasasında, çatır çatır çalışıyorlar... Hem Türkiye'de, hem yurt dışında. Kısaca, bir yerlerden bir şeyler ithal etmeye gerek yok.

Ama çok ilgiliyseniz, Bilgisayar Bilimleri ile ilgili, abc kıvamında bir soru ile baş başa kalabilirsiniz.

"*** Three Pandigitals
       Find the smallest whole number N=ABC such that A, B and C each contain all of the digits 0 to 9 at least once, and N contains all of the digits 0 to 9 at least three times. "

Kolay gelsin...

@kartal makaleyi okuyun lütfen. Israrla 'downvote' butonu!

...