Bilgisayar programlari nasil rasgele sayi uretiyor..

2 beğenilme 0 beğenilmeme
254 kez görüntülendi

Bilindigi gibi belli aralikta rasgele sayi uretip yazdiginiz programi test edebiliyorsunuz.. Numerik analizde onemli bir yer tutan mesela Mathematica icin RandomInteger[], RandomReal[] veya MatLab taki rand()  fonsiyonlari nasil calisiyor..

25, Mart, 2016 Teorik Bilgisayar Bilimi kategorisinde OkkesDulgerci (1,775 puan) tarafından  soruldu
2, Kasım, 2017 Salih Durhan tarafından yeniden kategorilendirildi

sanırım bilgisayarda sürekli değişim halinde olan saat ,cpu sıcaklığı gibi değerleri karıştırıp (rastgele değil) kodlar anlamsız olucak bir kuralla göre, bu karışık 01 dizisinde istediğiniz aralıktaki verikadar veriyi işleyip geri size veriyor.Random sistemi çok gerekli olduğu için işlenmekten kastım bunlar daha önceden formülize edilmiş şeyler .Mesela 100 uzunluğunda 01 dizisinden size belli bir aralık alıyor diyelim 010101 ve 010111010101 bunlarıda birer dizi deyip sıralıyor tek tek bakıyor 010101 aralıktamı değilmi aralıktaysa yazdır random sayı olsun,aralıkta değilse 2. diziye geç gibi.Ama random veri oluşturmak için birçok yöntem uygulanabilir.

En iyiler nasıl yapıyor. İlkel bir Random programı yazabiliriz bence de, bunu hızlı ve güzel yapmak nasıl olur?

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
true(gerçek) random ve pseudo(sözde) random diye ayrılıyor rastgele sayılar..pseudo random denilen şeyler arkadaşın dediği gibi sistem saatine,donanım kimliğine,cpu ya bağlı bir formül çıktısıdır aslında..Gerçek random ise biraz daha komplextir..Gürülteleri,radyo dalgalarını,havadaki nem oranı gibi "tahmin edilmesi daha zor"  rastgele sayılardır..Ama evren deterministik işlediği için true random da gerçek anlamda rastegele sayılmaz..
12, Ağustos, 2016 usescrt (22 puan) tarafından  cevaplandı

Evren deterministik mi? Size, iki kollu sarkacin dinamigini arastirmanizi oneririm. Birbirinden farkli cok cok kucuk baslangic degerlerinin nasil farkli (tahmin edilemez, kaotik) sonuclar dogurdugunu gozlemleyin..

...