cebir kesirler cismi bölüm halkası

0 beğenilme 0 beğenilmeme
185 kez görüntülendi

Z nin K=<127,381,125> idealine göre bölüm halkasının, kesirler cismini bulunuz.                                                     ebob(127,381,125)=1 oluyor yani Z/<1>izomorf Z1 oldu. sonra kesirler cismini nasıl oluşturacağım???

8, Ağustos, 2017 Lisans Matematik kategorisinde winniem (11 puan) tarafından  soruldu

Merhaba, sitede soru sorarken dikkat edilmesi gereken pek çok kural var. Bunlardan en önemlilerinden birisi, soru soran kişinin yazdığı soru hakkında kendi denemelerini ve düşündüklerini yazması kuralı. Bu kuralın pek çok nedeni var. Bu konuda lütfen şuradaki yorumu okuyun. Genel kurallar hakkında da lütfen şuraya bakınız.

Önemli anımsatma: Genel olarak kurallara uygun sorulmuş sorular yanıt bulmakta.Ben bu soruyu bir saat boyunca açık bırakacağım, eğer bir saat içerisinde bu soruya nasıl yaklaştığını ve nerede takıldığını yazmasan sitenin işlerliğini korumak amacıyla sorunu kapatacağım.

$<127,381,125>=<1>$ olmasi bu idealin $\mathbb Z$ olmasi demek degil mi? $$<1>=\{1\cdot a \: | \: a\in\mathbb Z\}=\mathbb Z$$ olur. O zaman soru suna dondu: $$\mathbb Z/\mathbb Z$$ nedir?

...