Popüler matematik kitapları

1 beğenilme 0 beğenilmeme
1,620 kez görüntülendi

Bu soru dil gereği bu siteye uygun olmayabilir ama yine de soracağım.


Popüler matematik kitapları, neden önerirsiniz? Yalnızca Türkçe olmak zorunda değil.

4, Nisan, 2015 Serbest kategorisinde Safak Ozden (3,408 puan) tarafından  soruldu

2 Cevaplar

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Şu anda okuyor olduğum popüler matematik kitaplarından biri sayın Prof.Dr. Edward Frenkel'in "Love and Math" kitabı. Popüler matematik kitaplarında, matematik ne işe yarar sorusuna daha çok cevap verilmeye çalışılıyor. Dolayısıyla bir konuyla ilgili olarak "neden bu konu" sorusunun cevabını popüler matematik kitaplarında bulabiliriz. Ben başta belirttiğim kitabı okumaya yeni başladığım için sonlara doğru neler bahsettiğini tam olarak söyleyemem ama matematik ne işe yarar sorusuna cevap veriyor ve hocanın kendi çalışma alanı olan Langlands Programı üzerine bilgiler veriyor.
Bir matematikçinin matematikle ilgili deneyimlerini, önerilerini de popüler matematik kitaplarından öğrenmek mümkün diye düşünüyorum. Başta belirttiğim kitap sayesinde hocanın deneyimlerinden,önerilerinden faydalanıyorum.

4, Nisan, 2015 rukiye (767 puan) tarafından  cevaplandı
11, Ekim, 2017 merve kaya tarafından yeniden gösterildi

Kitabın Türkçesi var mı ? Ve Langlands kimdir?     Langlands programı hakkında bilgi verirmisiniz? 

Bildiğim kadarıyla henüz türkçesi yok ama türkçeye çevriliyor sanırım. Tam bilmiyorum. Langlands programını da internetten baktığım kadarıyla anlatmaya çalışayım. Elbette bu sorunun cevabını bu konuda uzmanlaşmış bir hocanın vemesi daha iyi olur; yanlışım olursa affola.

Modern sayılar teorisinin esas amaçlarından biri yerel veya global bir $k$ cisminin örneğin $\mathbb{Q}$ nun $Gal(\bar k /k)$ Galois grubunu anlamaktır. Bu grubu anlamanın yolu, bu grubun sonlu boyutlu temsil teorisini anlamaktır. Tannakian felsefesine göre bir grup, tensör çarpımıyla birlikte sonlu boyutlu temsillerinin kategorisinden tekrar inşa edilebilir. Dolayısıyla Galois grubunun $n$-boyutlu temsillerini anlamak, Galois grubunu anlamak için doğal bir adımdır. Sayı cismi durumu için Artin, her sonlu boyutlu $\rho:G\rightarrow GL(n,\mathbb{C})$ temsiline bir kompleks analitik invaryant $\rho$ nun $L$-fonksiyonu $L(s,\rho)$ yu eklemiştir.$\rho$ nun 1 boyutlu olması durumunda bu düşünce değişmeli sınıf cisim teorisine analitik yaklaşımın ve $G^{ab}$ yi anlamanın temelini oluşturmaktadır. $L$ fonksiyonuna benzer invaryantlar içeren başka bir nesnelerin sınıfı da $\mathbb{A}$, $k$ nın adel halkası olmak üzere $GL(n,\mathbb{A})$ nın $\pi$ otomorf temsilleridir. Langlands konjektürleri, $G$ nin $n$ boyutlu temsilleri ile bu analitik invaryantları koruyan GL(n,$\mathbb{A}$) nın otomorf temsilleri arasında bir eşlemenin olduğunu ileri sürmektedir. Langlands programı, Langlands konjektürlerinden oluşur. Bu programı ortaya atan matematikçi de sayın Prof. Dr. Robert Langlands dır.

Dediğim gibi ben bu konuda uzman değilim. Yanlış birşey söylediysem kusura bakmayın. Bu soru başlığını soran hocamızın bu konuda çok daha iyi bilgi vereceğini düşünüyorum. 

0 beğenilme 0 beğenilmeme

bana ugrastigim mesgalelerimle ilgili kitaplari okumak onlarin hikayelerine dair alintilara ulasmak hep zevk vermistir.su donemde de matematikle ilgilendigim icin matematik uzerine, matematigin hikayesine dair kitaplar okumaktan zevk aliyorum. gecenlerde is bankasi yayinlarindan cikan buyuk matematikciler isimli bir kitap vardi elimde euler den yakin tarihimize 60 kadar matematikcinin hayatindan kesitlerden bahsediyordu..ardindan da daha once 50 matematik fikri kitabindan tanidigim yazar tony crilly nin bir baska kitabi matematik: matematik gelecegi kestirebilir mi ve diger buyuk sorular isimli kitabi vardi... standart bir sevgilinizi elinizde tutmanin 245958722 yolu tarzinda okumalik kitaplarla ugrasmaktansa hikayesi, alt metni olan alanlarda kitaplar okumayi tercih ederim..

5, Nisan, 2015 merve kaya (1,028 puan) tarafından  cevaplandı

bence standart (ya da standart olmayan) bir sevgiliyi elinde tutmani 12234355 yolu veya uzaklastirmanin 54546767 yolu da cok derin matematik iceriyor. Tabi yazarlari genelde bu matematige dayandirmiyor isi, orasi ayri.

...