Lisansta makale yazmak

0 beğenilme 0 beğenilmeme
466 kez görüntülendi

 Merhaba, lisans bitmeden ufak da olsa bir makale yazmanın artıları nelerdir? Türkiye veya yurtdışında yüksek lisans başvurularında mezuniyet not ortalaması mı yoksa yapılan bir yayın mı önplandadır? Teşekkürler.

4, Ekim, 2015 Serbest kategorisinde Kirmizi (477 puan) tarafından  soruldu

2 Cevaplar

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Eğer hakemli dergilerde yayınlanan, bildiğimiz, bilimsel makâlelerden bahsediyorsanız, yurtdışında bu notun epey önüne geçecektir. Zâten not dediğiniz şey ancak, kişiyi değerlendirecek başka birşey yoksa gözönüne alınabilecek birşeydir. Adam bilimsel olarak birşey ürettiyse not mot oyuncak kalır bunun yanında. 

Fakat Türkiye'de şüphesiz ki not ortalamanız önemli olacaktır. Hatta, doktoranızı alsanız bile burada linsans mezûniyet ortalamanız ve giriş sıranız önemli olacaktır. Akademik olarak ne ürettiğiniz, üretebildiğiniz, üretebileceğiniz hiç önemli değildir. Saçma sapan işler! Bürokratik sapıklıklar!

Ayrıca, yüksek lisans için çok fazla birşeye de ihtiyâç yoktur (Tabî ki başvuracağınız yere göre değişir!). Niyetiniz gâyet iyi üniversitelerde lisansüstü çalışma yapmak sanırım.

Şimdiden başarılar!

5, Ekim, 2015 Yasin Şale (1,260 puan) tarafından  cevaplandı
0 beğenilme 0 beğenilmeme
not ortalamasının etkisi üniversiteden üniversiteye değişir. mesele bir üniversite alımlarda notun %10'nu dikkate alır kimisi %20sini yani etkisi vardır. Makale konusuna gelince şimdiye kadar duymuşluğum yok y.lisans etkisi olduğuna dair
5, Ekim, 2015 kaya (16 puan) tarafından  cevaplandı
...