Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Akademisyenler öncülüğünde matematik/fizik/bilgisayar bilimleri soru cevap platformu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
987 kez görüntülendi

Bir kg yaş sabun 6 kalıptır.Bir kg kuru sabun ise 8 kalıptır.Yaş sabunun kilosunu 900 liradan alıp kuruduktan sonra 1600 liraya satan biri,bu alışverişten 6000 lira kar ediyorsa bu adam kaç kg kuru sabun satmıştır?

Orta Öğretim Matematik kategorisinde (54 puan) tarafından  | 987 kez görüntülendi

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

x kg kuru sabun satmış olsun. Bunun için 4x/3 kg yaş sabuna ihtiyaç var! Bunu kalıpları oranından bulduk. 

Yaş sabunun kilosuna 900 lira saymıştır. Dolayısıyla 1200x lira maliyeti vardır. Bunları kurutup kilosunu 1600 liradan sattığına göre 1600x lira satıştan brüt olarak eline geçti. 

Kâr 1600x1200x=6000 ve dolayısıyla x=15 kg kuru sabun sattığı bulunur. 

(1.4k puan) tarafından 
20,318 soru
21,873 cevap
73,597 yorum
2,896,166 kullanıcı