Aynada neden sağ-sol yer değiştiriyor da yukarı-aşağı yer değiştirmiyor?

4 beğenilme 0 beğenilmeme
1,948 kez görüntülendi
Çok pis bir soru. Genişçe bir matematikçi topluluğuyla konuşup konuşup uzlaşamadığımızı hatırlıyorum.
27, Ocak, 2015 Serbest kategorisinde Salih Durhan (1,287 puan) tarafından  soruldu

6 Cevaplar

6 beğenilme 0 beğenilmeme
 
En İyi Cevap
sıkıntı sorunun kendisinde. ayna görüntüsünde simetri sağ-sol olmadığı için aşağı-yukarı olmaması da çok mantıklı. aynaya bakan bir insan için ön-arka simetrisi diye isim verebiliriz belki. (x,y,z) noktasını (x,y,-z)'e eşlediğini düşünün.

ayna simetrisinin ismi akademik türkçe'de ne bilmiyorum, ingilizcesi 'Chiral symmetry'.

fizikte de oldukça çok kullanılıyor. mesela bu simteriye göre left ve right handed parçacıklar tanımlanıyor. ve standart modele göre bilinen bütün parçacıklar, neutrinoların sadece left-handed olanıyla etkileşebiliyor. right-handed olanları ise standart modele göre hiç yok gibi. dark matter belki ki de right-handed neutrinolardır: ayakları biraz daha yere basan laflar için http://en.wikipedia.org/wiki/Neutrino#Chirality
27, Ocak, 2015 tumu90 (44 puan) tarafından  cevaplandı
9, Şubat, 2015 Safak Ozden tarafından seçilmiş
2 beğenilme 1 beğenilmeme
çünkü gözler sağda ve solda. eğer yukarı aşağı olan bir yüzümüz olsaydı (ki kafayı 90 derece yana cevirince bunu sağlarız) aşağı yukarı değişir.
27, Ocak, 2015 fukooo (23 puan) tarafından  cevaplandı
27, Ocak, 2015 anesin tarafından düzenlendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
Aynalarda sağ ve sol da yer değiştirmez. Mesela dik durmazsanız aynanın karşısında, yan durursanız sağ yukarıda ve sol aşağıda kalabilir, kafayı sola yatırdığınız düşünelim.
27, Ocak, 2015 cakirlarc (20 puan) tarafından  cevaplandı
27, Ocak, 2015 Salih Durhan tarafından düzenlendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
Sag ve sol kavramlarina $\mathbb{R}^3$'te bir 'orientation'(yonelim) secerek karar veriyoruz: Bas-ayak dogrultusunda, ve on-arka dogrultusunda vucudumuzun asimetrik olmasindan dolayi belli bir yon secebiliyoruz. Bundan dolayi sag ve sol kavramlari tamamen yonelime bagli oluyor. Ayna goruntumuzun yonelimi farkli oldugu icin (yansima altinda yonelim degisiyor) goruntumuzdeki sag ve sol isimlendirmeleri de farkli oluyor.
27, Ocak, 2015 vecihi (106 puan) tarafından  cevaplandı
0 beğenilme 0 beğenilmeme
x-düzleminin y-düzlemine kıyasla daha gerçek olması ile ilgili olabilir. y düzlemi sanaldır. dolayısıyla bu boyutta bozulmalar daha çok olabilir. x düzlemi asıl düzlemdir. her koşulda aynıdır. ancak eklenen her boyutun sanallığı artıyor bence. dolayısıyla duruma göre değişiklikler daha fazla oluyor. tam anlatamadım ama.
28, Ocak, 2015 tereddüt (18 puan) tarafından  cevaplandı
0 beğenilme 1 beğenilmeme
Çok basit. İşlevi gereği yukarı-aşağı yer değiştirmiyor. Aynada amaç, görüntüyü mümkün olduğunca gerçek bir şekilde yansıtmak. Mevcut aynalar sadece bir sağ-sol değişimiyle bu işi oldukça maliyetsiz ve pratik bir şekilde yapabiliyorlar. İlla yukarı-aşağı yer değiştiren bir aynayı amaçlarsanız bunun için de çukur aynalar mevcut. Bu cevabı sanırım Feynmann'ın bir kitabında görmüştüm.
31, Ocak, 2015 miskin (13 puan) tarafından  cevaplandı
31, Ocak, 2015 miskin tarafından düzenlendi

Baktığımız sudaki yansımamızda neden sağ ile sol yer değiştiriyor da aşağıyla yukarı yer değiştirmiyor?

...