fizik formüllerinin ispatını içeren bir kitap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
258 kez görüntülendi
okullarda öğretilen formüllerin hiç birinin ispatı yapılmıyor. öğrenci kendisi internetten araştırmak zorunda kalıyor ki her ne kadar matematik için ispatlar bulunabilse de bu fizik için daha zor... Acaba fizikte verilen formülleri mantığıyla öğreten bir kitap biliyor musunuz ? 10. sınıf öğrencisi için ispatlar öğrenmek için alınan üniversite temel fizik kitapları ağır gelir mi ?
12, Eylül, 2018 Serbest kategorisinde emresafa (152 puan) tarafından  soruldu

Hayır ağır gelmez. Berkeley ve Giancoli kitaplarını önerebilirim. Bu arada hangi formuller olduğunu bu siteye de sorarak belki öğrenebilirsin.

söylediğiniz kitaplarda verilen her formülün ispatı var mı? bu kitaplardan birinin tüm ciltlerini alıp okusam lise fiziği biter mi ?

berkeley serisini okursan üniversite fiziginin çoğu bile biter. Giancoli lise için daha uygun olur zaten tek kitap tüm konuları ayrıntılı anlatıyor, çok ileri olursa formül ispatı vermez. Zaten ek olarak internet de kullanılmalı.

bana lise için lise formüllerinin ispatını veren kitap daha faydalı olur ama galiba giancoli serisinin türkçe çevirisi yok. internette bazı temek fizik videoları gördüm içinde türev integral vardı. türev bilgim hiç yok denecek kadar az ve integral bilgim hiç yok. Ama fizikteki  bu ispatları anlamak için öğrenebilirim ama bunlarında yanında diferansiyel denklem vs. gibi konularda gelirse çok sıkıntı olur benim için. bu kitaplar çok ileri matematik bilgisi gerektirir mi ?

Gasiorowicz'in kitabı hakkında bilginiz var mı ?

...