Geometri problemlerinde sentetik çözüm yaparken yardımcı üçgen kullanmak ne demek?

0 beğenilme 0 beğenilmeme
954 kez görüntülendi

Merhabalar, Facebook'ta Yusuf Hoca'nın paylaştığı geometri problemleri ve çözümlerine bakarken, özellikle şu soruda kullanılan yardımcı üçgen ifadesi gözüme çarptı, birkaç kere başka problemler ve çözümlerinde de görmüştüm ama çok dikkat etmemiştim, benim anladığım kadarıyla daha önce başka problemlerde hakkında bilgi sahibi olunan üçgenleri başka üçgen problemlerinin çözümünde kullanıyoruz ve sonra onları da başka problemlerde? Ama bu tam olarak nasıl işliyor anlayamadım, az önce yazdıklarım da bir tahmindi. Hocalarımın da birkaçına sordum onlar da bilmiyordu tam anlamıyla. O yüzden; 

Yardımcı üçgen nedir? 

Eğer düşündüğüm gibiyse, nasıl başka problemler çözerken bunları kullanmayı aklıma getirebilirim ki? (Biraz saçma bir soru ama...)

Böyle özel üçgenlerin bulunduğu bir çeşit arşiv var mıdır bildiğiniz?

image

3, Aralık, 2017 Orta Öğretim Matematik kategorisinde Deniz Tuna Yalçın (895 puan) tarafından  soruldu

1 cevap

2 beğenilme 0 beğenilmeme
 
En İyi Cevap

Sen aslında yardımcı üçgen veya daha genel olarak yardımcı çizimin ne olduğunu tanımlamışın Deniz. Soruyu hazırlayan kişi sorunun çözümünde gerekli olan ek çizimleri sildiğinde bu tür sorular karşımıza çıkıyor. Bir aralar ben de uğraşmıştım bunlarla. Dünyada sanırım en çok İspanyollar bu tür sorularla uğraşıyorlar. Bunun hastası olan insanlar var, hatta bir ara Geonumi  diye biri vardı; bunlarla uğraşıyordu. Bu tür sorular bir zamanlar öğretmenler arasında "hava atma nesneleri" olarak da kullanıldı ve kullanılmakta hala. Geometrinin bunlardan ibaret olduğunu sananlar da var. Ancak bunlar belli kalıplara dayanan sorular; bunları öğrendiğinde yaratıcılık ortadan kalkıyor; ek çizimi biliyorsan tak diye soruyu çözüyorsun,yoksa uğraşman gerekiyor baya. 

4, Aralık, 2017 alpercay (1,622 puan) tarafından  cevaplandı
4, Aralık, 2017 Deniz Tuna Yalçın tarafından seçilmiş
Anladım hocam, o zaman çok takıntı yapmayayım, (en doğrusu böyle galiba) teşekkür ederim:)

Cikmis sorularin biraz uzerinde olan geometri sorularini cozebiliyorsan pek sorunun yoktur diye dusunuyorum. Bu tip asiri ozellesmis sorularla zamanini harcama, bunun yerine yeni seyler ogren. Bos zamanin oldugunda istedigin kadar ugrasirsin.

...