Akademisyenler öncülüğünde matematik/fizik/bilgisayar bilimleri soru cevap platformu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
229 kez görüntülendi
Ön Not: Amacım Atatürk düşmanlığı yapmak değil. Ayrıca biraz formatla alakasız olabilir ama bence eğitim sisteminin ilginç bir 'kusuru'.

Hacettepe Mat. derslerine bakarken şöyle bir ders gözüme takıldı. 'Atatürk ilkeleri ve inkilap tarihi'. Müfredatı ise klasik: Meşrutiyet, Mondros,Erzurum kongresi vs ortaokul hatta ilkokuldan beri gördüğümüz şeyler.

1) Her sene aynı şeylerin ısıtılıp ısıtılıp önümüze konması mantıksız değil mi?

2) Bu dersin amacı ne?

3) Aklı başında birisi çıkıp ''Biz ne yapıyoruz efendiler?'' demiyor/diyemiyor mu?

4) Bu ders yerine başka bir mat. dersi koymak isteseniz ne koyardınız?(Formattan çok uzaklaşmayalım :) )

Bahsettiğim program:https://bilsis.hacettepe.edu.tr/oibs/bologna/index.aspx?lang=tr&curOp=showPac&curUnit=307&curSunit=328#

Ali nesin'in benzer konuyla alakalı yazısı:https://www.alinesin.org/popular_math/O_8_matematik_kitaplari_uzerine.doc
Serbest kategorisinde (94 puan) tarafından  | 229 kez görüntülendi
Türk dili ve edebiyatı + İnkılap Tarihi dersleri mühendislik fakültelerindede veriliyor,çoğuda uzaktan eğitim yöntemi ile.

yani pay to pass.sanırım açıkta kalan eğitimcilerin aç kalmaması için düzenlenmiş öğrenci kırpma operasyonlarından birisi :)

Türk Dili ve Atatürk ilkeleri dersleri YÖK tasasinda yasasında (1982) var olan "Ortak zorunlu" derslerdir. Bölümler bunları değiştiremez.

Galiba 12 eylül'ün sonucu. Zaten bu tarz saçmalıkların altından hep 12 eylül çıkar. :)
milletin sağı solu rahat durmadıki :)
Haklı olabilirsin. Peki 4. şıkka bir cevabın var mı? :)
matematik alanıyla ilgili bir fikrim yok açıkçası.(hangi konu başlığı olabilir onu uğraşanlar daha iyi bilir)

mühendislik eğitimlerinde alanla ilgili içeriği geniş olan bir dersin,ders saatini arttırmak mantıklı olur tabiki.

M. K. Atatürk'e sevgim ve saygım büyüktür. Kendisi sağ iken muhtemelen üniversitelerin Türk Dili Edebiyatı, Atatürk İlke ve İnkılapları dersleriyle ilgisi olmayan bölümlerinde bu dersler ortak zorunlu ders ya da seçmeli ders şeklinde değildi. Bu ortak zorunlu derslerin 1982 YÖK kanunu ile ilgisinden bahsetmiş Doğan hocamız da.

 

Bazı dönemlerde yapılmış kanunlar zamanla gerekliliğini, önemini yitirse de kanunda kalmaya devam edebiliyor. Dünyadan bazı örnekler:

1. Florida'da bekar kadınların, cuma günleri tek başlarına paraşüt atlayışına gitmeleri, bir kanunla yasaklanmış.

2. İsviçre'de apartmanda oturanların gece saat 10'dan sonra sifonu çekmeleri bir suç.

3. Avustralya, Viktorya'da patlayan ampulünüzü çıkarıp, yerine yenisini takmanız bir suç.

4. 25 Kasım 1925 tarihinde mecliste kabul edilen 671 No'lu "Şapka İktisası Hakkında Kanun" ile TBMM üyeleri ve memurlarına başlık olarak şapka giyilmesi zorunluluğu getirildi ve Türk halkı da buna aykırı bir alışkanlığın devamından men edildi. Kanun, 28 Kasım 1925 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Şapka Kanunu, 1982 anayasasının 174. maddesine göre "inkılap kanunları" (anayasaya aykırılığı iddia edilip iptal edilemeyecek kanun) arasındadır (wikipedia). Bu kanuna göre şu anda hemen hemen tüm memurlarımız ve sivil halk suç işlemektedir :)

5. Fransa'da 1910 yılında çıkarılan bir kanunla, garlarda öpüşmek yasaklanmış. Yasağın nedeni ise, trenlerin gecikmesine sebebiyet veren uzun veda öpücükleriymiş.

6. Ohio'da, balıkları sarhoş etmek ciddi bir suçmuş. Kim ne sebeple balıkları sarhoş etmek ister? İlginç.

7. İsrail’de illegal radyo yayını yapmak yasak ancak illegal radyo yayınını 5 sene sürdürmeyi başarırsanız, artık resmi yayına dönüşüyorsunuz :))

8. Norveç’te erkeklerin en az 5 yılda bir komşu ülkelere denizden açılmaları gerekiyor. (Günün birinde baltaları çekip tekrar Avrupa'yı istila etmeye karar verirlerse hazırlıklı olmak için galiba)

9. Şikago’da, nükler silah üretmek, test etmek, bakımını yapmak ya da depolamak yasak. Bulunduğu takdirde tam 500 dolar cezası var.

19,778 soru
21,467 cevap
72,127 yorum
436,833 kullanıcı