Kısa bir LateX rehberi

Matematik Kafası'nda LateX kodu kullanarak matematiksel ifadeleri elde edebilirsiniz. LateX'i derinlemesine öğrenmek meşakkatli iş tabi ama bu sitede kullanacağınız kısmı oldukça kolaydır. Normal metin yazısının içerisine \$ ile başlayıp biten ifadeler koyduğunuzda otomatik olarak latex ile derlenecektir. Bu sebepten bu sitede herhangi bir yerde \$ işaretini kullanırsanız bu latex kodu olarak algılanacaktır. Buyrun bir kaç örnek: \begin{array}{ccc} \text{Yazım }&\text{Görüntü}\\ \$ \text{x^2} \$& x^2\\ \$ \text{\int_{0}^{1} \sin(x) dx } \$ &\int_{0}^{1} \sin(x) dx\\ \$ \text{\alpha \geq \beta} \$ &\alpha \geq \beta\\ \$ \text{\sum_{i=0}^n i^2 = \frac{(n^2+n)(2n+1)}{6}} \$ &\sum_{i=0}^n i^2 = \frac{(n^2+n)(2n+1)}{6} \end{array}
  • Formülleri yazı içinde değil ayrı olarak göstermek için ifadeyi \$\$ arasına yazın.
  • Karakterlerin alt ve üstlerine ifade koymak için "_" ve "^" kullanın. Mesela \$x_i^3\$ yazarsanız $$x_i^3,$$ \$x_{i-1}^{3+y}\$ yazarsanız $$x_{i-1}^{3+y}$$ elde edersiniz. Bir incelik şu ki eğer \$x^3+y\$ yazarsanız $x^3+y$ elde edersiniz, \$x^{3+y}\$ yazarak $x^{3+y}$ elde edilir.
  • Kesirli ifadeler için \frac{..}{..} kullanılır; \$\frac{x+5}{x-2}\$ kodu ile $$\frac{x+5}{x-2}$$ elde edersiniz.
  • Köklü ifadeler için \sqrt{} kullanabilirsiniz. Mesela \$\sqrt{x-\sqrt{x-1}}\$ kodu $$\sqrt{x-\sqrt{x-1}}$$ ifadesini verir. $\sqrt[3]{x}$ elde etmek için \$\sqrt[3]{x}\$ yazmalısınız.
  • Soru yahut cevaplardaki matematiksel ifadelerin üstüne sağ tuşla tıkladıktan sonra çıkan menüde "Show Math As" ve takiben "Tex Commands" seçeneğine tıklayarak ifadenin Latex koduna ulaşabilirsiniz.
  • Latex hakkında oldukça detaylı bir Türkçe kaynak burada.
...