Şimşek/yıldırım vuku bulduğunda , meydana gelen şiddetli sesin ana mantığı nedir? Teorik cevaplamaya çabalayalım.

1 beğenilme 0 beğenilmeme
412 kez görüntülendi

Şimşek ve yıldırım vuku bulduğunda oluşan ses'in mantığı nedir? Mantık sıralaması yaparak cevaplayalım, matematik veriler verelim, grafikler gösterelim, ve iyi anlamak için aşşağıdaki örnek oynayan resimleri koyuyorum.


image image

image

image

28, Kasım, 2016 Lisans Teorik Fizik kategorisinde Anil B.C.T. (7,742 puan) tarafından  soruldu

Siz bu soru hakkında neler düşündünüz? Sayın foton bey.

Cevabı biliyorum , ipucu vermem gerekirse, ısı diyebilirim.

Aniden ısınan havanın genleşmesi sonucu etrafındaki havayı sıkıştırıp titreştirerek ses dalgası oluşturması diye özetleyebiliriz tabi :) Ama bilimsel kısmı bende eksik.

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
Şimşek/yıldırım çok miktarda -/+ yükün bulut kümesine yüklendiğinde ani bir şekilde eliktrik boşalmasıdır. Bu boşalımı gerçekleştirmek için yıldırımın/şimşeğin havanın direncini kırması yani havayı iletken hale getirmesi gerekir bu olduktan sonra yüklerin yer değiştirme esnasında yıldırımın/şimşeğin etrafındaki hava moleküllerinde ki ani sıcaklık ve basınç değişimi havanın hızla yer değiştirmesine neden olur ses hızını geçtikleri an ses duvarını aşarlar ve sonik patlama meydana gelir bu sesde oldukça gürültülüdür.
8, Aralık, 2016 ertugrulgec (21 puan) tarafından  cevaplandı

Matematık kullanarak daha teorık olmaya çalışalım...Cevap doğru ancak kaynaklar, referanslar, işlemler eksik.İlginiz için teşekkürler.

...