Newton evrensel çekim yasasını inceliyelim $F=G\dfrac{m_{1}.m_{2}}{d^2}$

2 beğenilme 0 beğenilmeme
83 kez görüntülendi

Kuvvet hareket ve momentum gibi klasik mekanik konuları deneysel verilerden yola çıkılıp yaratılmıştır.Tamam burda bir sorun yok ,peki bu adam evrensel kütle çekimi nasıl deneyleyebildi?
dünyadaki hesabını yaptı dünyanın ortalama çapı ,ağırlığı biliniyor.Ama diğer gezegenlerdede yapması gerekiyorki verileri karşılaştırabilsin ozamanki en iyi teklonoji ürünü, yine kendisinin icat ettiği bkz:Newton Teleskopu.Yahu "G" sabitinin olması gerektiğini hangi mantıkla denkleme koyabildi bu sabit çook küçük ve deneylenmesi çok zor benim aklımı alan burası işte. Bkz:G sabiti   ($6,7.10^{-11}(\dfrac{m}{kg})^2$).

$F=G\dfrac{m_{1}.m_{2}}{d^2}$

23, Mart, 2016 Lisans Teorik Fizik kategorisinde Anil B.C.T. (7,737 puan) tarafından  soruldu
4, Aralık, 2016 Sercan tarafından yeniden kategorilendirildi

Sizdeki bu bilimin doğuşuna ilişkin meraka hayranım. Keşke, özelliklede sayısal alanda kendine gelecek arayışında olan herkes bu yaklaşımda olsa. Sizin bol bol bilim adamlarının özelliklede belki matematikçilerin ve fizikçilerin  hayatını ve bilim tarihini anlatan kitaplar okumanız gerekiyor. Bilimin doğuşu zaten, hayal etme,merak etme çözüm bulma sevdası değil midir?

güzel yorumunuz için teşekkür ederim hocam dediğinizi yapıyorum zaten özellikle gauss ve euler beni çok heycanlandırıyor kitaplarını inceliyorum ,tüm zamanımı harcıyorum ama ilk önce eksik matematik bilgimi sağlamlaştırmam gerekiyor. tekrar teşekkürler saygılar hocam

Ünlü matematikçilerin hayatını ve çalışmalarını bir arada veren Türkçe kaynak bulabiliyor musun? Doğrusu bulduğun ve bildiğin kaynakları bizlerle paylaşırsan sitede bir çok kişi için faydalı olacaktır.

hocam notlarımda olması lazım birkaç gün içinde toparlayıp bir link halinde paylaşıcağım sizede ayrı olarak özeldende atarım.(görememe ihtimalinize karşın)

Richard feynmanın kitapları var (eminim şaka yapıyorsunuz bay feynman, kuantum elektrodınamıgı)
schodıngerın kıtabı var schodıngerın kedısı dıye yazarı john gribbin
stephen hawkıngın kıtaplarıda guzel 

gausun 2tane var eğri yüzeylerin araştırmaları ve cebrın temel teoremı ıcın 4ıspat dıye

 

Dünyanın kütlesini biliyorsun, çapını biliyorsun, bunlar dursun. Ay'ı ele alalım. Mesafeyi biliyorsun, ayın dönüş periyodunu biliyorsun. Oradan merkezkaç kuvvetini kütle çekim kuvvetine eşitlersen bulursun. Lakin kütle çekim kuvveti çekilenden bağımsız olabilir 1 eşitlikten ispatlayamayız kütleye eşit bir katsayı da olabilir, ama şöyle bir durum var: İkisi de birbirine kütle çekim kuvveti uyguluyor. Yani ikisinin de kütlesi işin içinde olmak zorunda. Böyle bulunmuş olabilir diye düşünüyorum sayın fotonov :)

anladim tesekkurler.

...