Bir manavdan $x$ kg elma alan bir müşteri $6$ TL , $2x-1$ kg elma alan başka bir müşteri ise $10,5$ TL ödüyor

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1,484 kez görüntülendi

Buna göre , 3 kg elma alan bir müşteri kaç TL öder ?

3, Aralık, 2015 Orta Öğretim Matematik kategorisinde mosh36 (2,125 puan) tarafından  soruldu

3 Cevaplar

0 beğenilme 0 beğenilmeme

1 kg elmanın fiyatı=6/x=10,5/(2x-1)

Buradan x=4 kg bulunur.

4kg 6 TL ise 

3 kg  kaç TL eder.

Cevap=6*3/4=4.5 TL

Kusura bakma, düzelttim.

3, Aralık, 2015 suitable2015 (3,919 puan) tarafından  cevaplandı
3, Aralık, 2015 suitable2015 tarafından düzenlendi

$x$ elmanın birim fiyatı değildir.

Hata yapmışsınız.

$\frac{6}{x}$ = $\frac{10,5}{2x-1}$

burda içler dışlar yaparak bulundu öyle değil mi? ondalık sayıyı nasıl düzenlediniz 

6(2x-1)=10,5x

10,5x=12x-6

12x-10.5x=6

1.5x=6

x=6/1,5=60/15=4 kg.


0 beğenilme 0 beğenilmeme

Elmanın kilogram fiyatı $e$ olsun.

$xe=6 \\ (2x-1)e=10,5 \\ \frac x{2x-1}=\frac 6 {10,5} \\ x=4 \\ xe=6 \rightarrow e= \frac 6 4 = 1,50 \text{ TL} \\ 3 \text{ kg elma }3 \cdot 1,5=4,50 \text{ TL'dir.}$

3, Aralık, 2015 funky2000 (4,545 puan) tarafından  cevaplandı
0 beğenilme 0 beğenilmeme

Bakkala giden birisi bunu çözebilmeli. $x$ için $6$ ödüyorsan $2x$ için $12$ ödersin, verilen son eşitlik der ki $1$ kilosu $1,5$ TL.

3, Aralık, 2015 Sercan (24,065 puan) tarafından  cevaplandı
...