$400$ gramı $60$ kuruş olan elmanın $1$ kilogramı kaç TL dir ?

0 beğenilme 0 beğenilmeme
194 kez görüntülendi


3, Aralık, 2015 Orta Öğretim Matematik kategorisinde mosh36 (2,125 puan) tarafından  soruldu

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
$\displaystyle \frac{0,6\text{ TL}}{0,4\text{ kg}}=1,50 \text{ TL/kg}$
3, Aralık, 2015 funky2000 (4,520 puan) tarafından  cevaplandı

biraz açıklasaymışsınız güzel olurdu :)

Doğru orantı kuracaksınız.

400 gr=0,4 kg ve 60 Kuruş 0,60 TL olduğundan,

0,4 kg'su 0,60 TL ise

1 kg'su X TL'dir.

x=0,60/0,40=1,50TL

...