Zenonun paradoksu limitin uygulamada çökmesi midir?

0 beğenilme 0 beğenilmeme
62 kez görüntülendi

bir eşek düşünün a noktasından b noktasına giden mantıksal olarak a-b arasında bir orta c noktasından geçmelidir üstelik c noktasına varması için ise a-c arası bir d noktasına uğramalıdır bunu böyle sonsuz parçalara ayırdığımızda teoride eşeğimizin asla b noktasına varamayacağını anlayabiliriz fakat eşeğimiz pratikte basitçe b noktasına nakliyesini yapabiliyor.image

5, Ocak, 5 Serbest kategorisinde mustafazengin (23 puan) tarafından  soruldu

peki bunu eşeğin adım büyüklüğü sorunu olmadan düşünseydik,problem olur muydu ?

Bu yürüttüğünüz mantık ilerleyemeyeceğini göstermiyor sanki. $a-b$ arasında katettiği yolun her noktasından geçeceğini gösteriyor; bana öyle geldi.

Yasin hocam  benim anladığım,eşek sürekli durmak zorunda olacağı için asla ilerleme kaydedemeyecek.doğrumu düşündüm acaba

Hayır,  çökme falan yok. Sorun, sonsuz adetteki sayının toplamının sonlu bir sayıya eşit olması fikrine sahip olmamalarından kaynaklanıyor olabilir.

Demek istediğinizi anlıyorum; fakat bu örnek sanırım uygun değil. Örneğin yolcu neden durmak zorunda olsun ki? Geçmek yeterli... Bu düşünsel deneyde yolcunun durması gerekmiyor.

uğraması gerekir derken bende durmaya yordum aslında,tabi sizin düşünceniz bana daha doğru geldi,

 a dan d ye ulaşırken içindeki b ve c den geçmek için illa orda duraksamak gerekmiyor.,ben burdaki adım sayısına takıldım birde,bu paradokslar yüzünden insanlar birbirini öldürüyor :)

...