Sadece üç kenarortayı verilen bir üçgen nasıl çizilebilir?

0 beğenilme 0 beğenilmeme
115 kez görüntülendi

Kenarortaylarin uzunlukları birbirinden farklıdır. 

7, Nisan, 2018 Orta Öğretim Matematik kategorisinde Mukaddes ky (40 puan) tarafından  soruldu
7, Nisan, 2018 alpercay tarafından yeniden kategorilendirildi
Ben önce kenarortayları çizdim ve üçer eşit parçaya böldüm daha sonra 2/1 oranında birleştirecektim fakat hangi açıyla birlestireceğim

Cosinus teoremini denedin mi?

Alanin alti es parcaya bolunecegini?

Denedim ama yapamadım yine de

Kenarortay uzunluklari 12, 9, 6 olan ucgeni belirlemeye calisalim. Yani bu ornek uzerinde calisalim isterseniz.

Önce taslak bir üçgen çizmeli ve bundan yararlanmayı düşünmelisin. Kenarortayların kesim noktasına   $P$ diyerek $APB,APC,BPC$ üçgenlerinde Stewart teoremi yardımı ile çizeceğimiz( yani asıl) üçgenin kenar uzunluklarını hesaplayıp, üç kenarı bilinen üçgeni çizebilirsin.

Su soruya da cevap verelim Ilgili soru

Mehmet Toktaş hocam Stewart teoremini uygulamak için kenarortaylari rastgele çizsem yani aralarındaki açıya dikkat etmesem olur mu ki ?

Mehmet hocanin bahsettigi ucgenlere kenarortay teoremi uygulayarak ucgenin kenarlarini hesaplayabilirsiniz. Bu durumda aci ile isimiz olmaz.

Anladım hocam teşekkürler 

İlgili soru ya bakilabilir.

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Bir  $ABC$  üçgeninin kenarortaylar üçgeni olan $CFK$  verilsin. Şimdi bu üçgenden hareket ederek $ABC$   üçgenini inşa edelim.  Üçgenin $C$   köşesine ait kenarortayı boyunun yarısı kadar uzatalım. Bulduğumuz nokta ana üçgenin köşesidir, diyelim $A$  olsun. Bu nokta ile $F$  veya  $K$  noktasını birleştirelim. $F$  ile birleştirdiğimizi varsayalım. Şimdi de $AF$  ışınını boyu kadar uzatalım. Bulunan nokta ana üçgenin köşesidir, diyelim $B$  olsun. Bu nokta ile de $C$  noktasını birleştirerek $ABC$   üçgenini oluşturmuş oluruz. Bu çizimin neden işe yaradığını anlamak için ekteki çözüm  incelenmelidir.

25, Nisan, 2018 alpercay (1,530 puan) tarafından  cevaplandı
...